Amfiteatr Flawiuszów – Koloseum

Gdy myślisz o architekturze starożytnego Rzymu, bardzo prawdopodobne, że pierwsze, co przychodzi Ci do głowy to „Koloseum”. Nic dziwnego, jest to z pewnością jedna z najbardziej popularnych budowli rzymskich, których sława przetrwała do dzisiaj.

Koloseum to duży budynek nawet jak na dzisiejsze standardy, więc można sobie tylko wyobrażać, jak ogromne wrażenie robił na starożytnych Rzymianach. Koloseum ma obwód 524 m.

, a jego kształt jest eliptyczny. W najdłuższym miejscu, budowla ma 188 m.

Według niektórych historyków, w środku budowli mogło jednocześnie znajdować się aż 87 000 osób. To liczba, której nie powstydziłyby się dzisiejsze stadiony.

Duże wrażenie robi także struktura budowli. Koloseum zostało wyposażone w system podziemnych korytarzy, a budynek jest podzielony na cztery wyraźne kondygnacje.

Każda z nich jest wykonana według innego porządku architektonicznego. Do środka można się dostać jednym z osiemdziesięciu wejść.

Wewnątrz Koloseum znajdują się szatnie, natryski, miejsca dla gladiatorów, sieć korytarzy, klatki na zwierzęta a nawet bufety. Co ciekawe, całą widownię można było zakryć osłoną przed deszczem.

proac audio
sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.