Drukarka 3D

Amplituner AV Yamaha RX-V679

Jeszcze nie tak dawno temu trudno było sobie wyobrazić, że za pomocą drukarki da się wydrukować trójwymiarowe przedmioty. Tymczasem technologia rozwinęła się do tego stopnia, że całkiem prawdopodobnie już niebawem drukowanie przestrzennych obiektów stanie się codziennością. Drukarki 3D powoli stają się prawdziwym ułatwieniem w wielu dziedzinach. Za ich pomocą można już tworzyć modele do filmów, protezy części ciała, rzeźby i ogrom innych przedmiotów.

Jak jednak działają? Urządzenia tworzą przedmioty warstwami, układając po kolei cienkie powłoki roztopionego plastiku. Odtwarzają w bardzo precyzyjny sposób kształty, zaprojektowane najpierw w programach komputerowych. Drukarki przeznaczone do użytku domowego tworzą warstwy o grubości 0,1 mm, natomiast droższe, bardziej zaawansowane urządzenia, potrafią produkować obiekty z warstw, których grubość wynosi 0,014 mm. Obiekty przestrzenne można projektować najpierw w oprogramowaniach graficznych lub używać do ich realizacji trójwymiarowych skanerów.

Urządzenia tego typu dokonują dokładnej analizy kształtów wybranych obiektów, by móc je następnie zapisać w postaci wzoru matematycznego.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.