Empire State Building

Projektant wnętrz Grodzisk Mazowiecki

Nie ma chyba człowieka mieszkającego w Ameryce Północnej, Europie czy Ameryce Południowej, który nie kojarzyłby Empire State Building. Ten ogromny wieżowiec stał się stałym elementem amerykańskiej kultury. Można go zobaczyć w dziesiątkach filmów akcji czy programach rozrywkowych. Budynek powstał już w 1931 roku i długo królował jako najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych. Dopiero powstanie wież World Trade Center sprawiło, że Empire State Building stracił palmę pierwszeństwa.

Odzyskał ją w 2001 roku w tragicznych okolicznościach. Empire State Building ma 443 metry wysokości, a jego powierzchnia użytkowa to bisko 260 000 metrów kwadratowych. Do dziś jest to jeden z najwyższych budynków na świecie. W samych Stanach Zjednoczonych zajmuje trzecie miejsce pod względem wysokości, co jest imponującym wynikiem, biorąc pod uwagę rok, w którym powstał. Budynek ma dość „potoczną nazwę”, bo odnosi się ona do jednego z nieoficjalnych określeń Nowego Yorku, czyli „empire state”.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.