Jak traktować osobę chorą na depresję?

Depresja to choroba obciążająca nie tylko osobę, której dotyka, ale też rodzinę i przyjaciół pacjenta. Bliscy często nie mają bowiem pojęcia, w jaki sposób powinni traktować chorą osobę. Pierwsze popełniany przez nich błąd – powszechny szczególnie na początku choroby – to przekonanie, że chory symuluje.

Należy pamiętać, że depresja to nie zwykły spadek nastroju, który minie po kilku dniach. Osoba dotknięta tym schorzeniem może nie być w stanie wykonywać swoich obowiązków w pracy oraz w domu – nie wynika to wcale z jej złej woli. W takim przypadku bliscy chorego absolutnie nie powinni go krytykować, a wręcz przeciwnie, muszą stanowić dla niego wsparcie.

Bywa, że otoczenie podejrzewając kogoś o depresję, zmusza go do podjęcia leczenia. Takie rozwiązanie nie jest dobre – chory sam musi podjąć terapię i aktywnie w niej uczestniczyć. Wyjątek stanowią tu sytuacje skrajne, takie jak próba samobójcza lub chociaż podejmowanie przez chorego tego tematu.

Wówczas, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego, osoba może zostać zdiagnozowana i leczona bez swojej zgody.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.