Katedra Santa Maria del Fiore

www.witaminac.org.pl

Podczas pobytu we Florencji nie sposób nie zauważyć przepięknej świątyni, dzieła z kopułą zaprojektowaną przez wybitnego architekta – Filippo Brunelleschiego. Katedra Santa Maria del Fiore, Duomo jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli na całym świecie, a przy tym stanowi także jeden z najdoskonalszych przykładów architektury gotyckiej na świecie.

Prace nad świątynią rozpoczęły się w 1296 roku. Początkowo nad projektem świątyni pracował Arnolfo di Cambio, a po jego śmierci Giotto di Bondone, Andrea Pisano oraz Francesco Talenti.

Ogłoszono także konkurs na projekt kopuły świątyni, w którym zwyciężył Brunelleschi. W 1436 roku świątynia została konsekrowana, a w latach 1445-1461 tuż nad sklepieniem powstała latarnia.

Najdłużej pracowano nad fasadą, a ostatecznie budowa kościoła została zakończona w 1887 roku. Santa Maria del Fiore jest budowlą sakralną o monumentalnych rozmiarach.

Jej wnętrze posiada długość 153 metrów, zaś szerokość naw to aż 38 metrów. Szerokość prezbiterium razem z absydami wynosi natomiast 90 metrów długości.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.