Meczet Selima w Edirne

Jedną z najbardziej imponujących budowli świata jest Meczet Selima w Edirne. Budynek ten to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych meczetów na całym globie, który przez wielu uważany jest za prawdziwą perłę osmańskiej architektury.

Budowla została wzniesiona w latach 1569-1575 dla sułtana Selima II. Meczet zaprojektował architekt Sinan, wybierając za miejsce jego budowy wzgórze, znajdujące się w centrum miasta.

Meczet Selima uznaje się za najwspanialsze osiągnięcie architekta Sinana, które swym wykonaniem przewyższa nawet meczet w Stambule, który został postawiony dla sułtana Sulejmana Wspaniałego. Nic więc dziwnego, że budowla ta została w 2011 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Meczet Selima to bardzo mocna konstrukcja, która przetrwała nawet bombardowanie, mające miejsce w czasie wojen bałkańskich w 1913 roku. Budowla odniosła wówczas jedynie niewielkie zniszczenia, co bez wątpienia zawdzięcza swemu doskonałemu wykonaniu.

Co ciekawe, niemal całe oryginalne wyposażenie wnętrza budowli przetrwało do dziś. Rabunkowi uległa tylko część wyłożonej ceramicznymi płytkami loży sułtana.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.