Niedobór witaminy D a depresja

www.wilhelmpluta.pl

Czynniki wywołujące depresję to temat bardzo złożony, o którym wciąż naukowcy nie wiedzą wszystkiego. Wiadomo bowiem, że u podłoża tej choroby leżą zarówno przyczyny biochemiczne, biologiczne, genetyczne, jak i psychiczne oraz społeczne.

Z najnowszych ustaleń badaczy zajmujących się tym tematem wynika, że występowaniu depresji może sprzyjać także nieodpowiednia dieta. Chodzi tutaj głównie o niedobór witaminy D, który podwyższa ryzyko wystąpienia m.

in. chorób układu krążenia oraz właśnie układu nerwowego, czyli depresji.

Tak właśnie wynika z badań przeprowadzonych przez E. Sherwooda Browna z Instytutu Coopera w Dallas, który wraz ze swoim zespołem analizował to zjawisko na grupie kilkunastu tysięcy osób cierpiących na depresję.

Zależność między poziomem witaminy D w organizmie oraz występowaniem depresji była szczególnie widoczna u tych pacjentów, którzy już wcześniej mieli okresowe wahania nastrojów. Odkrycie naukowców potwierdza również przyczyna występowania jesiennej depresji, którą jest mniejsza ilość promieni słonecznych.

To właśnie dzięki nim nasz organizm produkuje witaminę D.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.