Jak poprawnie wykonać fundament?

Jednym z pierwszych zadań, jakie czekają na firmę budowlaną na placu budowy jest wykonanie fundamentu.

Jest to także jedno z najbardziej istotnych zadań, gdyż to właśnie prawidłowe wykonanie podstawy nowo budowanego mieszkania może zapewnić trwałość domu oraz zagwarantować bezpieczeństwo użytkującym budynek.

To głównie dlatego należy wybrać taką firmę, która w trakcie wykonywania fundamentów nie popełni ani jednego błędu – jakiekolwiek komplikacje mogą bowiem być niezwykle poważne w skutkach, a przecież ewentualnych błędów nie będziemy mogli poprawić po ukończeniu prac.

W związku z tym należy dopilnować, aby prace zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy, choć to akurat dotyczy nie tylko wykonania fundamentu, lecz także wszelakich innych prac budowlanych czy wykończeniowych.

W związku z tym należy wiedzieć, jakie są najważniejsze etapy prowadzące do wykonania fundamentu, a więc:

  • wytyczenie osi geometrycznych,
  • pozbycie się humusu,
  • utworzenie warstw podkładowych,
  • utworzenie zbrojenia,
  • wylanie i pielęgnacja betonu,
  • utworzenie izolacji przeciwko wilgoci,
  • zasypanie fundamentu.

Zanim jednak będziemy mogli w ogóle rozpocząć prace związane z fundamentami naszego domu, powinniśmy wziąć jeszcze pod uwagę to, że muszą one być zgodne z projektem domu.

Chodzi tutaj głównie o zgodność z rodzajem gruntu, jaki występuje na działce, na której budynek jest wznoszony – jak się bowiem okazuje, prawidłowe wykonanie fundamentu musi uwzględniać między innymi takie czynniki jak nośność gruntu, obciążenia budynku, poziom wód gruntowych czy też głębokość strefy przemarzania.

Bez informacji na ten temat nie będziemy mogli w dobry sposób przygotować się do wykonania fundamentów.

Od czego zależy głębokość fundamentów?

Najważniejszym chyba czynnikiem jest wspomniana głębokość przemarzana gruntu – ta jest jednak różna w zależności od danego regionu w kraju, dlatego też dobrze jest zlecić wykonanie odpowiednich badań specjaliście, który pomoże nam określić potrzebne informacje.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.