Komputer na krople wody

Komputery to w dzisiejszym świecie coś naturalnego. Mają je prawie wszyscy – w domach, biurach, szkołach czy innych miejscach pracy.

Rozwój technologiczny powoduje jednak, że wciąż powstają nowsze wersje tego rodzaju maszyn, oparte na coraz bardziej innowacyjnych systemach. Niedawno powstał na przykład komputer, działający za sprawą przepływu kropli wody.

Za ten interesujący projekt odpowiada Manu Prakash – profesor bioinżynierii z Uniwersytetu Stanforda. Jego koncepcja przyszła mu do głowy już w trakcie studiów.

Komputer ten ma wykonywać obliczenia oraz jednocześnie manipulować materią. Nie został on pomyślany jako konkurent tradycyjnych maszyn, ponieważ okazuje się mniej wydajny, ale jednocześnie wydaje się bardzo cenną zdobyczą dla nauk, takich jak chemia czy biologia.

Komputer na krople wody, skonstruowany przez Prakasha, jest malutki – ma wielkość, zbliżoną do znaczka pocztowego. Podstawa jego działania to pole magnetyczne, gdyż właśnie ono ma zdolności synchronizacji kropel wody (poprzez swoje funkcjonowanie komputer przypomina nieco zegar).

Obudowa urządzenia została wykonana ze szkła, natomiast w jego wnętrzu umieszczono olej, żelazne pręciki i krople wody, w których zamknięte pozostają nanocząsteczki magnetyczne.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.