Profilaktyka depresji poporodowej

Depresja poporodowa może wystąpić nawet do dwóch miesięcy od urodzenia dziecka. Objawia się głównie osłabieniem więzi z niemowlęciem, zamartwianiem się o jego zdrowie lub wręcz przeciwnie – chęcią zrobienia dziecku krzywdy lub nawet zabicia go. Choć większość społeczeństwa przekonana jest, że problem ten dotyczy wyłącznie kobiet, na depresję poporodową zapadają także młodzi ojcowie. Jak więc przeciwdziałać tej chorobie, która odbija się negatywnie na całej rodzinie? Badania w tym zakresie prowadziła m.

in. Terry Brugha z Uniwersytetu w Leicester, która w swoich testach uwzględniła ponad tysiąc kobiet cierpiących na zaburzenia psychiczne po porodzie i kilkaset młodych matek, u których nie zaobserwowano niepokojących objawów. Okazało się, że ryzyko wystąpienia depresji poporodowej znacznie zmniejszają wizyty pielęgniarki środowiskowej, która wspiera psychicznie młodą mamę. Jednocześnie obserwuje ją pod kątem ewentualnych symptomów depresji.

Pozytywny wpływ tego typu pomocy, utrzymywał się jeszcze kilkanaście miesięcy po jej zakończeniu.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.