Sprzątanie i czyszczenie dywanów – jak się za to zabrać?

Chociaż na co dzień raczej o tym nie myślimy, to jednak trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dywan jest elementem aranżacji, który jest trudny w utrzymaniu czystości. Oczywiście ma on swoje walory estetyczne, może całkowicie odmienić wygląd danego pomieszczenia, ale jednocześnie zbiera dużo kurzu, niejednokrotnie też spadają na niego różne okruszki. To oznacza, że jeśli nie będziemy o niego w odpowiedni sposób dbać, to szybko może się okazać, że będzie siedliskiem różnych zarazków, a ostatecznie szybko się zniszczy. Dlatego warto wiedzieć z czego korzystać, aby dbać o niego w odpowiedni sposób.

Inwestycja w dobry odkurzacz

Przede wszystkim ważne jest to, abyśmy za każdym razem jak najdokładniej go czyścili. Nie musimy od razu brać go na trzepak, ale ważne jest to, by podczas odkurzania być dokładnym, odkurzać w różne strony, tak żeby zebrać jak najwięcej okruszków i kurzu.

Jeśli tego typu działania będziemy podejmować systematycznie, to istnieje spora szansa, że nasz dywan przez dłuższy czas zachowa czystość. Jeśli chcemy wyprać dywan, aby pozbyć się z niego nie tylko kurzu, ale również plam, to możemy zmieszać płyn do tkanin z wodą. Wówczas wystarczy powstałą pianę wetrzeć w całą powierzchnię dywana i poczekać aż wyschnie. Nie tylko będziemy mieli pewność, że będzie on czysty, ale również zyska ładny zapach, co sprawi, że dane pomieszczenie będzie jeszcze przytulniejsze. Jednak żeby tego typu działania miały sens, to trzeba dywan regularnie prać, im jaśniejszy tym częściej, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonych metod.

Co wykorzystać?

Do czyszczenia dywanów możemy skorzystać z preparatu, który przygotujemy z drobno startych płatków mydlanych wymieszanych ze skrobią ziemniaczaną.

Jeśli rozsypiemy tą mieszankę na dywanie i ją w niego wetrzemy, a następnie całość odkurzymy, to szybko i skutecznie będziemy mogli wyczyścić nasz dywan. Możemy także skorzystać z sody oczyszczonej, którą rozsypiemy po dywanie, zostawimy na kilka godzin, a po odkurzeniu dywan nie będzie wydzielał żadnych przykrych zapachów. Możemy także skorzystać z mieszanki roztworu octu z solą. Po rozprowadzeniu i wyschnięciu, wystarczy, że odkurzymy dywan i będzie jak nowy. A zapachu octu nie musimy się obawiać, bo wymieszany z wodą szybko wywietrzeje. Możemy wydawać duże pieniądze na specjalistyczne odkurzacze do mycia dywanów, albo na usługi firm, które takim czyszczeniem się zajmują.

Ale po co, skoro wystarczy zastosować składniki, jakie każdy z nas ma w kuchni, aby znowu móc się cieszyć z czystego i pachnącego dywanu? Naprawdę nie potrzeba ani dużej ilości czasu, ani dużych pieniędzy, żeby móc się cieszyć dywanem, który będzie się prezentował jak nowy. Wystarczy tylko rozsypać, albo wetrzeć odpowiednie preparaty, a następnie odkurzyć dywan i gotowe.

sp98.waw.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.